RaPaPro


RaPaPro – Radošās partnerības projekts

“SKAŅAS GARŠAS CĒSĪM”

Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskola (AKCMV) sadarbībā ar Cēsu novada Jauniešu domi (CNJD) un SIA “Vinetas un Allas Kārumlāde” īstenoja radošās partnerības projektu “Skaņas garšas Cēsīm”. Projekta mērķis – attīstīt radošumu Cēsu novada jauniešos, radīt interesi par Cēsu kulinārijas mantojumu, rosināt inovatīvi domāt un izprast produkta izveides un attīstības procesu. Galvenā projekta ideja – AKCMV audzēkņi un CNJD jaunieši, sadarbojoties ar “Vinetas un Allas Kārumlādi”, radīja jaunus saldumu veidus, katru ar savu īpašo stāstu. Saldumu pagatavošanas pamatā izmantotas receptes, kuras projekta dalībnieki  uzzināja no saviem vecākiem un vecvecākiem.

Projekta darbības ilgums – no augusta līdz decembrim. Aktīvā projekta darbība sākās septembrī, kad tika komplektēta projekta komanda – jaunieši no CNJD un AKCMV. Septembrī un oktobra sākumā notika projekta sapulces un nodarbības, kurās jaunieši sadalījās darba grupās, plānoja veicamos uzdevumus. Norisinājās aktīvs darbs, izzinot receptes, izvērtējot un apkopojot tās. Oktobra beigās katra projekta grupa gatavoja saldumus pēc savām īpašajām receptēm. Praktiskās nodarbības katrai projekta grupai vadīja Cēsīs un Latvijā pazīstamas konditorejas veikala- kafetērijas “Vinetas un Allas Kārumlāde” radītājas un praktizējošas konditores Vineta Žamoidika un Alla Oldermane – Vadzinska.

Novembrī jaunieši izstrādāja prezentācijas pasākuma scenāriju un aranžēja mūziku, kā arī gatavojās radošajai darbnīcai, veidojot vizuālos materiālus receptēm, stāstu skices un muzikālos skaņdarbus. 23.novembrī projekta dalībnieki pulcējās praktiskās nodarbībās par radošajām partnerībām un dizaina domāšanu. Darbnīcā piedalījās visi projekta partneri – AKCMV un CNJD jaunieši, un SIA “Vinetas un Allas Kārumlāde” vadītājas Alla Oldermane – Vadzinska un Vineta Žamoidika. Lektoru Barbaras Ābeles un Vinetas Kreigeres vadībā projekta dalībnieki radoši modelēja     produktu dizaina izveidi, rakstīja stāstus, kā arī prezentēja jau projektā padarīto.

Decembra sākumā ciešā sadarbībā ar uzņēmumu SIA “Vinetas un Allas Kārumlāde” tika gatavoti saldumi un radīts to  iepakojums. 14.decembrī notika projekta noslēguma – produktu prezentācijas- pasākums. Tajā jaunieši pedagogiem, vecākiem, vecvecākiem un citiem lūgtiem viesiem prezentēja radītos kārumus. Produktu prezentācijas stāsti, siltā, sirsnīgā atmosfēra apņēma klātesošos skaņu un garšas saskaņā, atklājot jauno produktu līniju. Pasākumā muzikālie priekšnesumi mijās ar  garšīgu kārumu izbaudīšanu, uzburot nebijušu muzikālas kafejnīcas noskaņu Vidzemes koncertzāles “Cēsis” Kamerzālē.

Projekta rezultātā radīti 8 jauni saldumi, gatavoti pēc senām receptēm, tās izmēģinot un uzlabojot. 3 kārumiem tika izveidotas iepakojuma dizaina skices, savukārt vienam produktam – speciāli izstrādāts dizains. Šie kārumi tālāk tiks virzīti “Kārumlādes” produkcijas klāsta papildināšanai.

AKCMV un CNJD jauniešiem bija iespēja iepazīt produkta radīšanas ciklu, sākot no idejas līdz realizācijai, iegūstot pamatzināšanas produkta tapšanā, kā arī tā pārdošanā. Mūzika un tās izpildīšana arī ir produkts/pakalpojums, un bieži vien jaunie mūziķi neaizdomājas par to, ka viņiem savs „produkts/pakalpojums”  jāmāk pārdot un jāspēj aprēķināt tā izmaksas un vērtību.

Gan AKCMV, gan CNJD jauniešiem projekts sniedza iespēju iepazīt Cēsu pilsētas iedzīvotāju paaudžu vēsturi un tradīcijas caur kulinārijas un mūzikas prizmu, tādējādi iepazīstot jaunas vērtības un gūstot atziņas par tradīciju saglabāšanas un turpināšanas nozīmīgumu.

“Kārumlāde” ieguva četrus jaunus produktus, ar ko papildināt savu produkcijas klāstu. Tā kā uzņēmums jau ilglaicīgi ražo dažādus saldumus ar Cēsu simboliem, projekta rezultāts ir turpinājums konditorejas iesāktajam pilsētas popularizēšanas darbam. Kārumi ir ar savu īpašo, senatnīgo stāstu, kas nodots no paaudzes paaudzei un ir raksturīgs Cēsu pilsētai un tās iedzīvotājiem.


“SKAŅAS PLENĒRS”

Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskola sadarbībā ar pašvaldības aģentūru “Cēsu Kultūras un Tūrisma centrs” un filmu studiju “Elm Media” 2016./2017. māc.g. īstenojusi radošās partnerības projektu “Skaņas plenērs”. Projekta mērķis bija radīt video klipu par Cēsu Pils parku, iepazīstināt Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas audzēkņus ar režisora, video operatora, skaņu operatora un producenta profesiju.

Projekta laikā 11 audzēkņi apguva teorētiskās apmācības pirms video klipa veidošanas nometnes. Apmācību cikls tika īstenots piecās nodarbībās audiovizuālās, vēstures un dabaszinātņu jomas profesionāļu vadībā.

  • 04.2016. Kas ir parks? (Parka koncepts. Parka vēsture.), eksperte – Ilze Māra Janelis, dārzu un parku pētniece.
  • 04.2016. Parks un daba (koki, putni, dzīvā daba), eksperte – Maija Grandāne, bioloģe, arboriste, Viesturs Vintulis, sikspārņu pētnieks.
  • 05.2016. Parks un cilvēki (parka funkcijas, parka iespējamās problēmas un izaicinājumi – sabiedriskā kārtība? Pieejamība? Piesārņojums? Drošība? utml..), eksperts – Andris Klepers, Vidzemes augstskolas pasniedzējs.
  • 05.2016. Lēmums: filmas tēma. Diskusija par scenārija līnijām, eksperts – kinorežisors Kaspars Goba.
  • 06.2016. No kā sastāv filma – ar ko sākt? (ievads kino producēšanā).

Laika posmā no 27.06.2016. līdz 02.07.2016. Ruckas mākslas rezidenču centrā norisinājās projekta praktiskās nodarbības: audzēkņi radoši un intensīvi strādāja pie video klipa tapšanas. Nedēļas laikā tapa gan scenārijs, gan kadrējums, gan arī uzfilmēts un samontēts parka video. Audzēkņi guva jaunu pieredzi darbojoties kino jomā, it īpaši, pavadot laiku ar jomas profesionāļiem un gūstot ieskatu un zināšanas skaņas un video montāžas procesos.

Video klipa prezentācija notika 2016.gada 10.septembrī “Kultūrvēsturiskā mantojuma dienā”  un saņēma pozitīvas atsauksmes gan no projektā iesaistītajām personām, gan  cilvēkiem no malas. Prezentācijas laikā audzēkņi dalījās ar savu pieredzi, stāstot par filmas tapšanas gaitu.


“RITUMS”

Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskola, sadarbībā ar Cēsu Profesionālo vidusskolu un aušanas darbnīcu “Vēverīšas”, 2014./2015. mācību gadā īstenoja Kultūras ministrijas iniciēto Radošās partnerības projektu “Ritums”. Projekta laikā abu skolu jaunieši ieguva jaunas prasmes un zināšanas, kas būs noderīgas viņu nākotnes profesionālajās gaitās. Visa pirmā semestra garumā 7 AKCMV audzēkņi un 7 CPV audzēkņi, kopā ar pedagogiem apguva mūzikas instrumentu izgatavošanas pamatiemaņas un strādāja ritma nodarbībās. Projekta ietvaros jaunieši guva ieskatu arī tautas mākslas tapšanā, paši iemēģinot audēja arodu un noklausoties vairākas izzinošas lekcijas. Visvairāk jauniešus aizrāva projekta laikā notikusī mācību ekskursija uz Latvijas Nacionālo Operu un radošās ritma meistarklases Latvijā labi zināmu sitaminstrumentālistu vadībā. Nils Īle, Rihards Zaļupe, Dzintars Vīksna un Miguel Andres Hernandez Giraldi vadībā.